Γενικές Πληροφορίες

Στο πλαίσιο της κοινωνικής προσφοράς του, το Πανεπιστήμιο Κύπρου οργανώνει διαλέξεις, συζητήσεις, πολιτιστικές εκδηλώσεις, εκθέσεις και άλλες δραστηριότητες, ανοιχτές στο ευρύ κοινό.

Τα Τμήματα και οι Σχολές του Πανεπιστημίου οργανώνουν πληθώρα δημοσίων διαλέξεων και εκδηλώσεων με θέματα τόσο ειδικού επιστημονικού, όσο και ευρύτερου ενδιαφέροντος.

Το Γραφείο Εκδηλώσεων οργανώνει, συντονίζει και φροντίζει για την προβολή των κεντρικών εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Τέτοιες είναι η Ετήσια Διάλεξη εις Μνήμην Ντίνου Λεβέντη, η Γιορτή των Γραμμάτων, ο κοινός Εορτασμός των Εθνικών Επετείων της 25ης Μαρτίου και της 1ης Απριλίου, o Λόγος και Αντίλογος, οι Αναγορεύσεις των Επίτιμων Διδακτόρων και οι Τελετές Αποφοίτησης.

Παράλληλα, σε συνεργασία με Δήμους και άλλους τοπικούς, κοινωνικούς και πολιτιστικούς φορείς υλοποιεί το θεσμό των Ελεύθερων Πανεπιστημίων. Πρόκειται για σειρά διαλέξεων, ανοικτών στο κοινό, οι οποίες προφέρουν την ευκαιρία στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο να ενημερωθεί για ποικίλα θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος.

Στόχος των εκδηλώσεων: η επικοινωνία της κοινότητας του Πανεπιστημίου Κύπρου με την κοινωνία και η γνωστοποίηση στο ευρύτερο κοινό των δράσεων και ενδιαφερόντων του Πανεπιστημίου Κύπρου που έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ανάπτυξη της κοινωνίας.

Οι εκδηλώσεις που διοργανώνει το Γραφείο Εκδηλώσεων είναι ανοικτές για το κοινό.

Τι μπορούμε να κάνουμε για εσάς:

* Ενημερωθείτε για το πρόγραμμα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Κύπρου από την ιστοσελίδα μας
* Βρείτε πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό για τις δραστηριότητες και τις εκδηλώσεις του γραφείου
* Στείλτε τα στοιχεία σας για να λαμβάνετε ενημερώσεις για τις εκδηλώσεις μας

Επικοινωνία:

Για περισσότερες πληροφορίες για τις εκδηλώσεις του Πανεπιστημίου Κύπρου επικοινωνήστε με το Γραφείο Εκδηλώσεων, Τομέας Προώθησης και Προβολής.

Τηλέφωνο: 00357 22894305
Τηλεομοιότυπο: 00357 22894473
Ηλ. Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

All departments of the University organize public lectures and other events focused on issues of scholarly, scientific and wider interest.
In addition, the University sponsors centrally organized lectures, cultural events, exhibitions, concerts and other activities open to the general public. It cooperates with many cultural institutions, local authorities, and with others in order to promote culture, for the benefit of the academic community and the students as well as for society at large.

The "Free University" is one of the institutions established in corporation with social bodies and municipalities and other authorities for promoting lifelong learning, social and culture development. 8 free Universities provide lectures of various topics:
The Zenonion Free University
The Famagusta Free University in Limassol
The Ierokipeion Free University
The Cypriot Diaspora Free University in London
The Salaminio Free University of Famagusta
The Pyrgos Tillyrias Free University
The Free University of the Occupied Municipalities of Keryneia
The Troodos Free University

The University has already made a dynamic impact on the cultural and intellectual life of Cyprus. Its contribution will grow as the programs of teaching and research are expanded.

For further information about the central events of the University contact the Events and Public Relations Office, tel: +357 22 894305, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

doxa
Δόξα Κωμοδρόμου, Λειτουργός
τηλ.: 00357 2289 4355
τηλεομοιότυπο: 00357 2289 4477
ηλ. διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

eleana2
Γραμματειακή Υποστήριξη: