Πραγματοποιήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 2015, σε κατάμεστη αίθουσα στην Πανεπιστημιούπολη, η Διάλεξη του Υπουργού Οικονομικών με θέμα «Η Κυπριακή Οικονομία: Σημερινή Κατάσταση και Προοπτική», που διοργάνωσε η Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Κύπρου.

IMG 5305

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης απεύθυναν σύντομους χαιρετισμούς ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης και ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης, Καθηγητής Χαρίδημος Τσούκας, ο οποίος συντόνισε την όλη εκδήλωση. Στην ομιλία του ο Πρύτανης ευχαρίστησε τον Υπουργό για την παρουσία του και τη συνεχή στήριξη του προς το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ενώ ο Κοσμήτορας με τη σειρά του ανακοίνωσε την καθιέρωση της εκδήλωσης ως η «Ετήσια Διάλεξη του Υπουργού Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο Κύπρου» και ευχαρίστησε τους χορηγούς της φετινής εκδήλωσης.

IMG 5308

Στην ομιλία του ο Υπουργός συνεχάρη τον Πρύτανη για την πρόσφατη διεθνή διάκριση του Πανεπιστημίου Κύπρου, το οποίο κατετάγη στα κορυφαία 351-400 Πανεπιστήμια του κόσμου στη διεθνή κατάταξη του Times Higher Education Supplement ( δημοσιεύτηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 2015) υπογραμμίζοντας ότι η εξέλιξη αυτή είναι σημαντικότερη για την οικονομία της Κύπρου, ακόμα και από μια αναβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας των τραπεζών από τους διεθνείς οίκους αξιολόγησης. Επιπλέον, εγκωμίασε την συνεχή επέκταση του ιδρύματος, αναφερόμενος τόσο στις επενδύσεις από το εξωτερικό όσο και στις δωρεές που προσελκύει το Πανεπιστήμιο. Ο Υπουργός Οικονομικών σχολίασε θετικά την πρόσφατη απόφαση του ΠΚ όπως δεχθεί σε κενές θέσεις Κύπριους φοιτητές στους οποίους προσφέρθηκαν θέσεις σε πανεπιστήμια της αλλοδαπής. Αναφερόμενος στις αντιδράσεις, ο κ. Γεωργιάδης αναρωτήθηκε πώς είναι δυνατόν Κύπριοι απόφοιτοι Λυκείου να έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν στο εξωτερικό αλλά να μην μπορούν να το κάνουν στο ανώτατο ίδρυμα της χώρας τους. Στη συνέχεια ο Υπουργός Οικονομικών αποτίμησε τα δυνατά και αδύνατα σημεία της Κυπριακής Οικονομίας, κάνοντας έναν σύντομο απολογισμό τόσο της οικονομικής κατάστασης στο παρελθόν, όσο και του προγράμματος δημοσιονομικών αλλαγών και διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων που εφαρμόζει η Κυπριακή Δημοκρατία από το 2013 και μετά. Επιπλέον, σκιαγράφησε το νέο οικονομικό μοντέλο στο οποίο αποσκοπεί η χώρα καθώς και τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν για να ενισχύσει η Κύπρος την ανταγωνιστικότητά της. Παρουσίασε στοιχεία με τα οποία φαίνεται η πρόοδος της Κυπριακής οικονομίας τα τελευταία δύο χρόνια και διατύπωσε την πρόβλεψη ότι η Κύπρος θα εξέλθει από το Μνημόνιο στο τέλους. Παρατήρησε, ωστόσο, ότι αυτός δεν είναι λόγος εφησυχασμού αλλά οι απαιτούμενες μεταρρυθμίσεις θα πρέπει να συνεχισθούν. Στη συνέχεια ακολούθησε μια ενδιαφέρον συζήτηση όπου ο Υπουργός απάντησε σε ερωτήματα του κοινού σε θέματα που αφορούσαν κυρίως τη φορολογία επί των τόκων, την αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα και τις ιδιωτικοποιήσεις.

IMG 5409

Τη διάλεξη παρακολούθησαν πλήθος προσκεκλημένων και φοιτητές. Με το πέρας της διάλεξης ακολούθησε δεξίωση στον προαύλιο χώρο της αίθουσας. Μέγας χορηγός της εκδήλωσης ήταν η Ελληνική Τράπεζα ενώ χορηγός επικοινωνίας, «Η Καθημερινή».