Διάλεξη Υπουργού Οικονομικών 2016

Στις 19 Οκτωβρίου 2016, πραγματοποιήθηκε, σε κατάμεστη αίθουσα στην Πανεπιστημιούπολη, η Διάλεξη του Υπουργού Οικονομικών με θέμα «Προκλήσεις και Προοπτικές της Κυπριακής Οικονομίας μετά το Μνημόνιο και η Επίδραση του Brexit», που διοργάνωσε η Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Κύπρου.

IMG 4459

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης απεύθυναν σύντομους χαιρετισμούς ο Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων, Οικονομικών και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Π. Κωνσταντίνου και ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης, Καθηγητής Ανδρέας Χαρίτου, ο οποίος συντόνισε την όλη εκδήλωση. Στην ομιλία του ο Αντιπρύτανης ευχαρίστησε τον Υπουργό για την παρουσία του και συνεχάρη την Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Κύπρου για την πρωτοβουλία της να οργανώσει για δεύτερη συνεχή χρονιά αυτή τη διάλεξη. Στη συνέχεια αναφέρθηκε στα βήματα προόδου που έκανε τα τελευταία χρόνια η οικονομία της Κύπρου, προτρέποντας ταυτόχρονα συνέχιση της προσπάθειας καθώς βρισκόμαστε σε ένα δυναμικό και μεταλλασσόμενο περιβάλλον όπου εξελίξεις όπως το Brexit, μπορεί να προκαλέσουν νέους κραδασμούς.

IMG 4506

Ο Κοσμήτορας αφού ευχαρίστησε με τη σειρά του τον Υπουργό και τους χορηγούς της εκδήλωσης, απηύθυνε μέσω της ομιλίας του διάφορα καίρια ερωτήματα σχετικά με τα αίτια της κατάρρευσης της οικονομίας της Κύπρου, με την τρέχουσα κατάσταση στην οποία βρίσκεται η οικονομία, με την στρατηγική που ακολουθείται για αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων και με τις συνέπειες του Brexit στην Κυπριακή οικονομία και στην δομή της ΕΕ.

Στην ομιλία του ο Υπουργός ευχαρίστησε αρχικά τη Σχολή για την πρόσκληση και για την καθιέρωση της διάλεξης αυτής σε ετήσια βάση. Ξεκινώντας την ομιλία του, αναφέρθηκε στην μεγάλη επιτυχία της Κύπρου να βγει ξανά στις αγορές με την έκδοση δεκαετούς ομολόγου πριν ένα χρόνο και των τραπεζών να έχουν κεφαλαιουχική επάρκεια μέσω της προσέλκυσης ξένων επενδύσεων. Ανέφερε επίσης ότι ο κυριότερος λόγος της εξόδου από το μνημόνιο είναι η αποκατάσταση της εμπιστοσύνης και της θέσης αξιοπιστίας της χώρας μας, μέσω των αποφάσεων ευθύνης και συνέπειας που λήφθηκαν τα προηγούμενα χρόνια. Αποφάσεις οι οποίες δεν επηρέασαν το φορολογικό καθεστώς για αύξηση των εσόδων, ώστε να μην διαταραχθεί η καταναλωτική και επιχειρηματική εμπιστοσύνη, αλλά συγκράτησαν κυρίως τις κρατικές δαπάνες. Με τον τρόπο αυτό επιτεύχθηκε ο στόχος για πρωτογενές πλεόνασμα στον κρατικό προϋπολογισμό, προσπάθεια δύσκολη όπως ανέφερε ο Υπουργός, ενώ τόνισε ότι οι δημοσιονομικές επιδόσεις της Κύπρου συγκαταλέγονται μεταξύ των 3-4 καλύτερων της ΕΕ γεγονός που οδήγησε σε αναβαθμίσεις των Οίκων Αξιολόγησης. Ακολούθως ξεκαθάρισε ότι παρόλες τις θετικές εξελίξεις, δεν υπάρχει περιθώριο χαλάρωσης και η μεταρρυθμιστική προσπάθεια στο τραπεζικό σύστημα και στον δημόσιο τομέα πρέπει να συνεχιστεί με την ίδια ένταση. Αναφορικά με τις επιδράσεις του Brexit, σημείωσε ότι δεν τον ανησυχεί μια ενδεχόμενη μείωση της τουριστικής ροής στην Κύπρο, ούτε των εξαγωγών μας προς το ΗΒ, αλλά πολύ περισσότερο η βάση της απόφασης που έλαβε ένα τόσο συγκροτημένο κράτος, μέσα από ανακρίβειες και συνθήματα και όχι μέσα από ορθολογικό διάλογο. Τέλος, ο Υπουργός απάντησε σε ερωτήσεις του κοινού σχετικές με το θέμα της διάλεξης.

20161019 190024

Τη διάλεξη παρακολούθησαν πλήθος προσκεκλημένων και φοιτητές. Με το πέρας της διάλεξης ακολούθησε δεξίωση στον προαύλιο χώρο της αίθουσας. Μέγας χορηγός της εκδήλωσης ήταν η Ελληνική Τράπεζα ενώ χορηγός επικοινωνίας, «Η Καθημερινή».