Τη σημασία του Brexit για την Ευρώπη ανέλυσε ο κάτοχος Νόμπελ Οικονομίας, Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών του Πανεπιστημίου Κύπρου Σερ Χριστόφορος Πισσαρίδης κατά την Ετήσια Δημόσια Διάλεξη της Σχολής Οικονομικών που πραγματοποιήθηκε στις 29 Νοεμβρίου 2016.

public lecture 16 1

Κατά το χαιρετισμό του, ο Κοσμήτορας της Σχολής Καθηγητής Ανδρέας Χαρίτου έκανε ένα σύντομο απολογισμό για τις πρώτες επιδράσεις του Brexit στις αγορές αλλά και τις συνέπειες σε μεταγενέστερο στάδιο στην Ευρώπη και στην Κύπρο ειδικότερα. Στη συνέχεια απηύθυνε ορισμένα καίρια ερωτήματα στον Σερ Πισσαρίδη όσον αφορά τις περαιτέρω επιδράσεις του Brexit, αλλά και το μέλλον της ΕΕ, ενώ ολοκληρώνοντας ευχαρίστησε τους χορηγούς της εκδήλωσης.

Ο Πρύτανης, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, αναφέρθηκε σε προσωπικές εμπειρίες του παρελθόντος οι οποίες έδειχναν την πορεία ενοποίησης της Ευρώπης προβαίνοντας σε σύγκριση με τις συνθήκες που επικρατούν σήμερα, με την εμπιστοσύνη στους θεσμούς να είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Συνέστησε ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές για να τροχοδρομηθεί μια πορεία επανένωσης της Ευρώπης, καθώς επίσης και αποφυγή ενδεχόμενης εξόδου και άλλων κρατών-μελών από την ΕΕ.

public lecture 16 2

Στη διάλεξη του ο Σερ Πισσαρίδης έκανε αρχικά μια ιστορική αναδρομή σχετικά με τη διαδικασία ενοποίησης της Ευρώπης από το 1951 αλλά και τη στάση που τήρησε η Βρετανία καθ' όλη τη διάρκεια μέχρι να φτάσουμε στο πρόσφατο Brexit. Έπειτα αναφέρθηκε στις επιπτώσεις της απόφασης των Βρετανών για Brexit με κυριότερη την αβεβαιότητα η οποία δεν ευνοεί την επιχειρηματικότητα με συνεπακόλουθο τη μετατόπιση διεθνών επιχειρήσεων από το ΗΒ προς την Ευρώπη. Στη συνέχεια ανέλυσε το μέλλον της Ευρωπαϊκής πολιτικής η οποία πρέπει να περιλαμβάνει μεταρρύθμιση της ΕΕ, δημιουργία τραπεζικής ένωσης, συντονισμό των δημόσιων οικονομικών και διαφάνεια στη λήψη αποφάσεων του Eurogroup με την πιο ενεργή συμμετοχή των μικρών εθνών. Ολοκληρώνοντας τόνισε ότι υπάρχουν πολλά που πρέπει να αλλάξουν και να βελτιωθούν και η διαδικασία πρέπει να ξεκινήσει άμεσα πριν αποφασίσουν και άλλες χώρες να αποχωρίσουν και γίνει η Ευρώπη ο «ασθενής» της παγκόσμιας οικονομίας. Μετά την ομιλία του ο Σερ Πισσαρίδης απάντησε σε ερωτήσεις του κοινού σχετικές με το θέμα της διάλεξης του

public lecture 16 3

Τη διάλεξη παρακολούθησαν πλήθος προσκεκλημένων και φοιτητές. Με το πέρας της διάλεξης ακολούθησε δεξίωση στον προαύλιο χώρο της αίθουσας. Μέγας χορηγός της εκδήλωσης ήταν η RCB Bank ενώ χορηγός επικοινωνίας, «Η Καθημερινή».