Διαλέξεις

Σειρά διαλέξεων με θέμα: "Οι άνθρωποι πίσω από τις δικαστικές αποφάσεις". Συνδιοργανώνεται από το Τμήμα Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών και το Τμήμα Νομικής. Συντονισμός: Ά. Κωνσταντινίδης, Κ. Αγαπίου-Ιωσηφίδου

14/10/2013: Τιτίνα Λοϊζίδου

2014

Δημόσια Διάλεξη με θέμα: "Η προστασία των γεωγραφικών ενδείξεων στην Ε.Ε." Συντονισμός: Τ. Συνοδινού, 19 Μαρτίου.

Δημόδια διάλεξη με θέμα: "The Ukraine Crisis: Αn International Law Perspective". Συντονιστής : Α. Κωνσταντινίδης (από κοινού με Κ. Κωνσταντίνου), 12 Μαρτίου

Δημόσια διάλεξη με θέμα: "The Fight Against Tax Crimes from an International and a Swiss Perspective", Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία (Καθηγητής Andreas Ziegler, Πανεπιστήμιο Λωζάνης). Συντονιστής : Ά. Κωνσταντινίδης, 5 Φεβρουαρίου.

2012

Δημόσια διάλεξη με θέμα: "Χρηστή διοίκηση, λογοδοσία, κράτος δικαίου: Ο ρόλος του Ombudsman", Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία (Καθηγητής Ν. Διαμαντούρος, Ευρωπαϊος Διαμεσολαβητής). Οργανωτής: A. Κωνσταντινίδης - Συντονιστής: Κ. Κόμπος, 18 Σεπτεμβρίου.

Δημόσια διάλεξη με θέμα: "Τhe Argentine Crisis Before Investment Tribunals", Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία (Επίκ. Καθηγήτρια Christina Binder, Πανεπιστήμιο Βιέννης). Συντονιστής : Ά. Κωνσταντινίδης, 21 Φεβρουαρίου.

2009

Δημόσια διάλεξη με θέμα: "The International Criminal Court and Occupied Territories", Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία (Καθηγητής William Schabas). Συντονιστής : Ά. Κωνσταντινίδης, 30 Σεπτεμβρίου.

2008

Εναρκτήρια διάλεξη με θέμα: "Τα μεγάλα διλήμματα του ιδιωτικού διεθνούς δικαίου", Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία, με ομιλητή τον Καθηγητή Σ. Συμεωνίδη, 10 Οκτωβρίου.

Σειρά διαλέξεων του Τμήματος Νομικής σε συνεργασία με τον Δικηγορικό Σύλλογο Λευκωσίας 2007-2008