Νέα και Εκδηλώσεις

Νέες εκδηλώσεις

• 17 Φεβρουαρίου 2017: Ημερίδα γνωριμίας με το τμήμα ΜΜΚ - απευθύνεται σε μαθητές Λυκείων. Η ημερίδα διοργανώνεται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας με στόχο να γνωρίσουν μαθητές Λυκείων απο κοντά τα προγράμματα σπουδών και τις δραστηριότητες του τμήματος ΜΜΚ, να συνομιλήσουν με φοιτητές, ακαδημαϊκο προσωπικό και ερευνητές και να ξεναγηθούν στα εργαστήρια του Τμήματος.

• Σειρά σεμιναρίων "Ετοιµασία Προσφορών Μηχανολογικών Έργων στον Τοµέα Οικοδοµικών και Κατασκευαστικών Έργων" - σε συνεργασία με το Τμήμα Ηλεκτρομηχανολογικών Υπηρεσιών. 28/02 - 4/04. Πρόγραμμα Σεμιναρίων
  • Έναρξη δραστηριοτήτων φοιτητικών Ομίλων ΜΜΚ - 8 Φεβρουαρίου 2017
IMG student clubs

Προηγούμενες εκδηλώσεις

18 Ιανουαρίου 2017: Διοργάνωση Ημερίδας "Ημέρα Γνωριμίας με την Έρευνα". Κατά την διάρκεια τηε ημερίδας οι προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρει το Τμήμα ΜΜΚ, να ξεναγηθούν σε διάφορα ερευνητικά εργαστήρια  του τμήματος και να συνομιλήσουν με καθηγητές και ερευνητές για τις ερευνητικές δραστηριότητες του Τμήματος.

13 Ιανουαρίου 2017: Τουρνουά καλαθόσφαιρας εις μνήμην του Νεόφυτου Χανδριώτη. Στο τουρνουά έλαβαν μέρος 60 συμμετέχοντες. Μέρος των εσόδων του τουρνουά απο εισφορές των συμμετεχόντων και άλλες εισφορές θα δοθεί  προς ενίσχυση του Ταμείου Αλληλεγγύης Ιατροφαρμακευτικής Περίθαλψης Φοιτητών «Νεόφυτος Χανδριώτης».

21-24 Ιουνίου 2016: Θερινό Σχολείο "Γνωριμία με το πεδίο της Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής" για μαθητές Β'λυκείου.

Διαγωνισμός σβούρας στα πλαίσια του μαθήματος ΜΜΚ 348 "Κατασκευαστικές διεργασίες" (13.04.2016)

OpenDay2.16 1   OpenDay2.16 2
 ενημερωτική διάλεξη στα πλαίσια της ημερίδας    επισκέψεις μαθητών Γ'Λυκείου στα εργαστήρια του τμήματος ΜΜΚ

Ημέρα Γνωριμίας με την Έρευνα, Τμήμα ΜΜΚ, Τετάρτη, 20 Ιανουαρίου 2016
 researchday 2  researchday 1
 ενημερωτική διάλεξη προς προπτυχιακούς φοιτητές σχετικά με τα μεταπτυχιακά προγράμματα του τμήματος ΜΜΚ  επισκέψεις φοιτητών στα ερευνητικά  εργαστήρια του τμήματος ΜΜΚ

Τουρνουά Καλαθόσφαιρας εις μνήμη του Νεόφυτου Χανδριώτη, Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2016
chandriotis 1 chandriotis 2

Διοργάνωση ολοήμερου σεμιναρίου με θέμα «Η σημασία, ο ρόλος και η εμπειρία του Βιομηχανικού Σχεδιασμού στη σύγχρονη εποχή».
industrial design 1
industrial design 2

Προηγούμενες εκδηλώσεις

Winter school on "Numerical Simulation of Turbulent Flows and Sediment Transport" 11th-13th February 2015