Η γενεαλογία και η έκφραση της αμφισβήτησης

ISBN 978-9963-700-27-1
143 σελ.
14. x 20.5 εκ.

Ioannou Η παρούσα μελέτη πραγματεύεται τη θεματική της αμφισβήτησης στη σύγχρονη κυπριακή ποίηση. Εισαγωγικά, εξετάζονται ενδεικτικά κείμενα μεταιχμιακών ποιητών και στη συνέχεια, σχολιάζονται και αναλύονται κείμενα μιας κατηγορίας ποιητών της λεγόμενης Γενιάς του '74, που εκφράζουν τη διάψευση, τη διαμαρτυρία, την αμφισβήτηση σε ύφος που κυριαρχεί η τολμηρότητα, η προκλητικότητα και ο σαρκασμός σε σχέση με τα οριακής σημασίας γεγονότα του 1974. Επιχειρείται επίσης, η σκιαγράφηση της υφολογικής εξέλιξης της ποιητικής γραφής της συγκεκριμένης κατηγορίας ποιητών. Το υλικό που περιλαμβάνεται στη μελέτη αφορά κυρίως τη πρώιμη παραγωγή της Γενιάς αυτής και επιχειρεί να αναδείξει τα ιδιαίτερα στοιχεία που διαμορφώνουν τη θεματολογία και την αισθητική της ποιητικής γραφής της υπό συζήτηση περιόδου. Τέλος, επιχειρείται η αποκατάσταση της σχέσης των κειμένων αυτών με το πολιτισμικό περιεχόμενο των κινημάτων διαμαρτυρίας και αμφισβήτησης του δεύτερου μισού του 20ού αιώνα ανά το παγκόσμιο.

ΑΓΟΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Έντυπη μορφή:

Tιμή: €10
Ο αγοραστής δεν επιβαρύνεται με επιπλέον έξοδα αποστολής

Για αγορά του βιβλίου μέσω διαδικτύου απαιτείται χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (Visa, MasterCard, American Express).
Η αγορά πραγματοποιείται μέσω της JCC. Για να προχωρήσετε σε αγορά, πατήστε εδώ.
Για να σας σταλεί το βιβλίο, απατείται να στείλετε την απόδειξη πληρωμής σε αυτή τη διεύθυνση ηλ.ταχ.: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Μήνυμα Καλωσορίσματος

Στόχος των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κύπρου είναι η στήριξη και η προώθηση της συγγραφικής δραστηριότητας, δίνοντας βήμα στην πνευματική παραγωγή στην Κύπρο αλλά και, ευρύτερα, στο χώρο του μείζονος ελληνισμού και διεθνώς. Οι Παν. Εκδόσεις Κύπρου έχουν στόχο την προαγωγή και διάδοση της επιστήμης, της τέχνης, του πολιτισμού και του κοινωνικού προβληματισμού μέσα από την παραγωγή και διακίνηση βιβλίων... περισσότερα