Laboratories

 

bullet grey FACULTY OF PURE AND APPLIED SCIENCES

Department of Biological Sciences

Department of Computer Science

Department of Physics

Department of Chemistry
pure1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

bullet greyFACULTY OF ENGINEERING

Department of Architecture

Department of Electrical and Computer Engineering

Department of Mechanical and Manufacturing Engineering

Department of Civil and Environmental Engineering
 
 
 
 
 
 
 
 
 poly1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

bullet greyFACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND EDUCATION
Department of Psychology
 
 
 
 
bullet grey FACULTY OF LETTERS 
 Department of History and Archeology 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
          

ar trans FACULTY OF PURE AND APPLIED SCIENCES

bullet ora Department of Biological Sciences

Molecular Biology and Biochemirtry Lab
Head: Associate Professor Niovi Santama
Behavioural Ecology and Evolution Lab
Head: Lecturer Alexander N. G. Kirschel
The laboratory of Cancer Biology and Chemoprevention
Head: Professor Andreas Constantinou 
Epigenetic Regulation of Gene Expression
Head: Assistant Professor Antonis Kirmizis
Bioinformatics Research Laboratory
Head: Assistant Professor Vasilis J. Promponas
Molecular Medicine Research Center (MMRC)
Head: Professor Constantinos Deltas 
Tumour Virology Research Laboratory
Υπεύθυνος: Λέκτορας Κατερίνα Στρατή
The Laboratory of Biotechnology and Molecular Virology (BMV)
Υπεύθυνος: Καθηγητής Λεόντιος Κωστρίκης 
Embryology/Developmental Genetics and Stem Cell Lab
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Παντελής Γεωργιάδης 
Developmental Biology and BioImaging
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Πάρης Σκουρίδης 
The Terrestrial Animal Biodiversity Lab
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σπύρος Σφενδουράκης 

bullet ora Department of Computer Science 

Ερευνητικό Εργαστήριο Δικτύων
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Ανδρέας Πιτσιλίδης, αναπληρωτής καθηγητής Βάσος Βασιλείου
Ερευνητικό Εργαστήριο Γραφικών Υπολογιστών και Εικονικής Πραγματικότητας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής Γιώργος ΧρυσάνθουΕ-Health
Υπεύθυνοι: Καθηγητές Κωνσταντίνος Παττίχης και Χρίστος Σχίζας
CASPER: Computer Architecture, Systems and Performance Evaluation Research
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Pedro Trancoso
Software Engineering and Internet Technologies Laboratory
Υπεύθυνος: Καθηγητής Γιώργος Παπαδόπουλος
DMSL: Data Management Systems Laboratory
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Δημήτρης Ζεϊναλιπούρ
Εργαστήριο Διαδικτυακού Υπολογισμού
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Μάριος Δικαιάκος, λέκτορας Δημήτρης Πάλλης
Υπολογιστικής Νοημοσύνης και Νευροεπιστήμης
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Χρίστος Χριστοδούλου
Advanced R&D Intelligent Services Lab
Υπεύθυνος: Καθηγητής Γιώργος Σαμάρας
Ερευνητικό Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών (Ξ - CARCH)
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γιάννος Σαζείδης
Ερευνητικό Εργαστήριο Θεμελιώσεων Υπολογιστικών Συστημάτων και Θεωρητικής Πληροφορικής
Υπεύθυνοι: καθηγητής Μάριος Μαυρονικόλας, αναπληρώτρια καθηγήτρια Άννα Φιλίππου, αναπληρωτής καθηγητής Χρύσης Γεωργίου

bullet ora Department of Physics 


Ερευνητικό Εργαστήριο Πειραματικής Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Γρηγόριος Ίτσκος 
Εργαστήριο Φωτονικής και Οπτοηλεκτρονικής
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Ανδρέας Όθωνος , καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης
Υπολογιστικής Βιοφυσικής
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γεώργιος Αρχοντής
 Εργαστήριο Πιστοποίησης και Επιτήρησης Ηλεκτρομαγνητικού Φάσματος
Υπεύθυνος: Καθηγητής Πάνος Α. Ραζής
Φυσικής Υψηλών Eνεργειών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Πάνος Α. Ραζής
Εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής
Υπεύθυνος: Καθηγητής Χαράλαμπος Τσέρτος 
Ultrafast Science
Υπεύθυνος: Καθηγητής Ανδρέας Όθωνος
Lattice QCD
Υπεύθηνη: Καθηγήτρια Κωνσταντίνα Αλεξάνδρου 
 

bullet ora Department of Chemistry 
 Εργαστήριο Μοριακής Φασματοσκοπίας
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Σοφία Χαραλάμπους-Hayes
Εργαστήριο Υπερμοριακής Χημείας και Χημείας Φουλερενιων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Νίκος Χρονάκης 
Εργαστήριο Ετερογενούς Κατάλυσης
Υπεύθυνος: Καθηγητής Άγγελος Ευσταθίου
Ανόργανης και βιοανοργανης Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αναστάσιος Κεραμιδάς
Εργαστήριο Οργανικής Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Παναγιώτης Κουτεντής
Βιοφυσικής και Βιοαναλυτικής Χημείας
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Ευτυχία Πινακουλάκη
Εργαστήριο Επιστήμης Πολυμερών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Κώστας Πατρίκιος 
Ερευνητικό εργαστήριο οργανικής χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αθανάσιος Νικολαίδης
Χημείας Μεταλλικών Πλειάδων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Αναστάσιος Τασιόπουλος 
Φυσικοχημείας Κολλοειδών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Επαμεινώνδας Λεοντίδης
Εργαστήριο Ραδιοαναλυτικής και Περιβαλλοντικής Χημείας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Ιωάννης Πασχαλίδης 
Ενόργανης Ανάλυσης
Υπέυθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Κωνσταντίνα Καπνίση-Χριστοδούλου
Ερευνητικό Εργαστήριο Συνθετικής Οργανικής Χημείας και Χημικής Βιολογίας
Υπεύθυνος: Λέκτορας Σάββας Ν. Γεωργιάδης
Πορωδών Υλικών
Υπεύθυνος: Καθηγητής Χάρης Θεοχάρης



ar trans FACULTY OF ENGINEERING 

bullet ora Department of Architecture 

Αρχιμήδης-Ερευνητικό Κέντρο Τεχνολογίας Κατασκευών
Υπεύθυνοι: Αν. Καθηγητής Μάριος Κ. Φωκάς (ΑΡΧ), Επίκ. Καθηγητής Πέτρος Κωμοδρόμος (ΠΜΜΠ) Αν. Καθηγητής Συμεών Χριστοδόλου (ΠΜΜΠ)VernArch LAB: Research Laboratory in the Vernacular Architecture of Cyprus
Υπεύθυνη: Λέκτορας Μαρία Φιλοκύπρου
MesArch: Research Laboratory on Modern Architecture in the Eastern Mediterranean
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Παναγιώτα Πύλα
3D Printer Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης
Laser Cutter Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης
Digital Architectural and prototype systems development Lab
Υπεύθυνος: Λέκτορας Οδυσσέας Κοντοβούρκης

bullet ora Department of Electrical and Computer Engineering 

Embedded and Application Specific Systems on Chip Laboratory
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Θεοχάρης Θεοχαρίδης 
Holistic Electronics Research Lab
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιούλιος Γεωργίου 
Εργαστήριο Αιολικής Ενέργειας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ηλίας Κυριακίδης UCY Microwave Photonics Lab
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σταύρος Ιεζεκιήλ 
Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής Πολυπύρηνων Υπολογιστών/ multicore Computer Architecture Laboratory, multiCAL
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Χρυσόστομος ΝικόπουλοςBiomedical Imaging and Applied Optics Laboratory
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Κωνσταντίνος Πίτρης
Photovoltaic Technology
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Γεώργιος Η. Γεωργίου
Biosignal Processing and Quantitative Systems Physiology Lab
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Γιώργος ΜήτσηςElectronic Design, Test and Reliability Lab
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Μαρία Κ. Μιχαήλ 
Network Research Lab / Εργαστήριο Δικτύων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Χρίστος ΠαναγιώτουMobile Communications and Networking (MCN)
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Κρικίδης 
Telecommunications and Networks Laboratory
Electromagnetics and Novel Applications Laboratory
Distributed Control Systems and Networks

bullet ora Department of Mechanical and Manufacturing Engineering 

Eργαστήριο Μεταταφοράς Μάζας και Ενέργειας
Υπεύθυνος: Λέκτορας Δημοκράτης Γρηγοριάδης
Eργαστήριο Μηχανών Εσωτερικής Καύσης
Υπεύθυνος: Λέκτορας Δημοκράτης Γρηγοριάδης
Εργαστήριο Πειραματικών Δονήσεων και Προηγμένης Επεξεργασίας Μηχανολογικών Σημάτων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ανδρέας Κυπριανού
Εργαστήριο Πολυμερών/Εργαστήριο επεξεργασίας πολυμερών
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Θεοδώρα Κρασιά Χριστοφόρου
Εργαστήριο Τεχνολογίας Κόνεως
Υπεύθυνη: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Θεοδώρα Κυράτση
Εργαστήριο Νανοδομημένων Υλικών και Διατάξεων
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ματθαίος Ζερβός
Εργαστήριο Βιοϊατρικών Υπερήχων
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Μιχάλης Αβερκίου
Εργαστήριο Υπολογιστικής Επιστήμης
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Σταύρος Κάσινος 


bullet ora Department of Civil and Enviromental Engineering 

Εργαστήριο Μηχανικής Περιβάλλοντος-ΓΑΙΑ
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Δέσπω Φάττα-Κάσσινος
Εργαστήριο Γεωμηχανικής
Υπεύθυνοι: Επίκουρος καθηγητής Δημήτριος Λουκίδης, καθηγητής Πάνος Παπαναστασίου
Εργαστήριο Δομικών Υλικών
Υπεύθυνοι: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου, καθηγητής Μιχάλης Πέτρου
Εργαστήριο Αντοχής Υλικών
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου
Εργαστήριο Λήδρα
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης Ιωάννου
Εργαστήριο ΤοπογραφίαςΥπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Ιωάννης ΙωάννουΕργαστήριο Περιβαλλοντικής Ρευστομηχανικής
Υπεύθυνη: Επίκουρη καθηγήτρια Μαρίνα Νεοφύτου
Εργαστήριο Αντισεισμικής Τεχνολογίας
Υπεύθυνος: Επίκουρος καθηγητής Παναγιώτης ΡουσήςΕργαστήριο Τεχνολογίας Σκυροδέματος και Κατασκευών
Υπεύθυνοι: Καθηγητής Μιχάλης Πέτρου, καθηγήτρια Σταυρούλα Πανταζοπούλου
Εργαστήριο Εικονικής Πραγματικότητας
Υπεύθυνος: Αναπληρωτής καθηγητής Συμεών Χριστοδούλου