Ακαδημαϊκή Δομή Διδακτορικής Διατριβής
Η δομή της διδακτορικής διατριβής πρέπει να περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

• Εξώφυλλο
  • Σελίδα Τίτλου (Εσώφυλλο)
  • Πίσω μέρος Σελίδας Τίτλου
  • Σελίδα Εγκυρότητας στην οποία φαίνεται και η σύνθεση της Εξεταστικής Επιτροπής, υπογεγραμμένη τουλάχιστον από τον/την Ερευνητικό Σύμβουλο του/της φοιτητή/τριας και τον/την Πρόεδρο της Εξεταστικής Επιτροπής
  • Υπεύθυνη Δήλωση και Υπογραφή του/της Υποψήφιου/ας Διδάκτορα
  • Περίληψη στα Ελληνικά έκτασης 500 λέξεων
  • Περίληψη σε μία Διεθνή Γλώσσα έκτασης 500 λέξεων
  • Ευχαριστίες (Προαιρετικό)
  • Αφιέρωση (Προαιρετικό)
  • Περιεχόμενα
  • Κατάλογος Γραφικών Παραστάσεων/Εικόνων/Διαγραμμάτων
  • Κατάλογος Πινάκων
  • Κεφάλαια
  • Συμπεράσματα
  • Βιβλιογραφία
  • Παραρτήματα
Απαιτούμενα για τη Διδακτορική Διατριβή-Τεχνικές Προδιαγραφές
  • Βιβλιοδέτηση διατριβής: Η διατριβή πρέπει να είναι βιβλιοδετημένη σε τόμο/τόμους μεγέθους Α4, με σκληρό δερματόδετο εξώφυλλο χρώματος σκούρου καφέ. Το κόστος της βιβλιοδέτησης αναλαμβάνει ο/η υποψήφιος/α διδάκτορας.
  • Κατάθεση διατριβής: Δερματόδετα ανάτυπα της διατριβής κατατίθενται στο οικείο Τμήμα, στη Βιβλιοθήκη και στη Σχολή Μεταπτυχιακών Σπουδών. Στη βιβλιοθήκη η διατριβή υποβάλλεται και σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Μέγεθος διατριβής: Ο ελάχιστος αριθμός λέξεων για μία διδακτορική διατριβή είναι 10,000 λέξεις, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά από το κάθε Τμήμα μέσω των Τμηματικών Κανόνων Μεταπτυχιακής Φοίτησης. Το μέγεθος της διατριβής σχετίζεται με τις απαιτήσεις και τις ιδιαιτερότητες του θέματος. Αξιολογείται περισσότερο η επιστημονική πληρότητα της εργασίας παρά το μέγεθος της καθαυτό.
  • Εξώφυλλο διατριβής: Στο εξώφυλλο της διατριβής τοποθετείται το λογότυπο του Πανεπιστημίου Κύπρου σε χρυσό χρώμα. Αναγράφονται επίσης το ακαδημαϊκό Τμήμα, ο τίτλος της διατριβής, το όνομα του/της διδάκτορα, η φράση “ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ” και το έτος κατάθεσης της διδακτορικής διατριβής (παρακαλώ δείτε το δείγμα του εξωφύλλου που ακολουθεί)
  • Χαρτί: Η διατριβή εκτυπώνεται σε καλής ποιότητας λευκό χαρτί μεγέθους Α4.
  • Γραμματοσειρά: Συνιστάται να χρησιμοποιηθεί μαύρη γραμματοσειρά κατά προτίμηση Times New Roman ή Arial ή άλλη γραμματοσειρά μεγέθους 11 ή 12 στιγμών. Για τις σημειώσεις ή υποσημειώσεις συνιστάται η χρησιμοποίηση της ίδιας γραμματοσειράς αλλά μικρότερου μεγέθους χαρακτήρων από το κείμενο της διατριβής. Είναι δυνατόν τίτλοι κεφαλαίων και υποκεφαλαίων να εμφανίζονται σε διαφορετικό μέγεθος γραμματοσειράς.
  • Διαστήματα: Το κείμενο της διατριβής συνίσταται να ετοιμαστεί σε 1 ½ διάστημα. Οι μακροσκελείς παραπομπές, υποσημειώσεις, παραρτήματα και οι βιβλιογραφικές αναφορές μπορούν να ετοιμαστούν σε μονό διάστημα.
  • Περιθώρια: Οι καθορισμένες διαστάσεις των περιθωρίων έχουν ως εξής: το πάνω, κάτω και δεξί περιθώριο να είναι 2 εκατοστά, ενώ το αριστερό 3.5 εκατοστά.
  • Εκτύπωση: Η εκτύπωση πρέπει να είναι ευδιάκριτη και να χρησιμοποιηθεί μόνο η μία πλευρά του χαρτιού. Είτε η εκτύπωση με τεχνολογία laser είτε η φωτοτύπηση υψηλής ποιότητας είναι αποδεκτή (εκτύπωση με τεχνολογία inkjet δεν είναι αποδεκτή).
  • Σελιδοποίηση: Οι προκαταρκτικές σελίδες (δηλαδή η σελίδα εγκυρότητας, οι ευχαριστίες, ο πίνακας των περιεχομένων και τα όμοια) θα πρέπει να αριθμηθούν συνεχόμενες, χρησιμοποιώντας λατινική αρίθμηση με μικρούς χαρακτήρες (i, ii, iii, iv, v, …). Η σελίδα τίτλου (εσώφυλλο) δεν αριθμείται ούτε προσμετρείται στο συνολικό αριθμό σελίδων της διατριβής. Όλες οι άλλες σελίδες του κειμένου της διατριβής, τα παραρτήματα (εάν υπάρχουν) και οι βιβλιογραφικές αναφορές, αριθμούνται συνεχόμενες χρησιμοποιώντας τους αραβικούς αριθμούς (1, 2, 3, 4, 5, ….). Ο αριθμός της κάθε σελίδας τοποθετείται στο κάτω μέρος της σελίδας, ευθυγραμμισμένος στα δεξιά.
Τυπογραφική Εμφάνιση της Έντυπης Διδακτορικής Διατριβής

Εξώφυλλο – Αναγράφονται με κεφαλαία χρυσά γράμματα, τα ακόλουθα με την παρακάτω σειρά (σε παρένθεση δίνονται οι αγγλικοί όροι σε περίπτωση που η διατριβή θα ετοιμαστεί στα αγγλικά):

• Το λογότυπο του Πανεπιστημίου Κύπρου (σε χρυσό χρώμα)
  • Το ακαδημαϊκό Τμήμα
  • Ο τίτλος της διδακτορικής διατριβής
  • Η φράση «ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ» (DOCTOR OF PHILOSOPHY DISSERTATION)
  • Το έτος κατάθεσης της διδακτορικής διατριβής

Ράχη Τόμου – Αναγράφονται με κεφαλαία χρυσά γράμματα, τα ακόλουθα με την παρακάτω σειρά:

• Το ονοματεπώνυμο του/της Διδάκτορα
  • Η φράση «ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ» (DOCTOR OF PHILOSOPHY DISSERTATION)
  • Αριθμός Τόμου (σε περίπτωση πολύτομηςδιατριβής)
  • Το έτος κατάθεσης της διδακτορικής διατριβής