ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ ΒΑΣΙΚΗ ΔΡΑΣΗ 1 - ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΤΟΜΩΝ

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ  ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2014-2015

Είναι το αντίστοιχο πρόγραμμα με την Κινητικότητα για Σπουδές αλλά οι φοιτητές και οι νέοι απόφοιτοι μπορούν να τοποθετηθούν σε εταιρείες ή οργανισμούς σε κάποια από τις ευρωπαϊκές χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα για την απόκτηση εργασιακής πείρας.

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ στους συμμετέχοντες

Οι συμμετέχοντες μπορούν να αποκτήσουν χρήσιμες και πρακτικές εμπειρίες στον τομέα σπουδών τους, να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε ξένες γλώσσες, να ταξιδέψεουν σε άλλες γειτονικές ευρωπαϊκές χώρες, να κάνουν νέους φίλους, να ζήσουν μόνοι, να γνωρίσουν άλλους ευρωπαϊκούς πολιτισμούς και κουλτούρες.

ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Δικαίωμα συμμετοχής φοιτητών από το πρώτο έτος.

Δικαίωμα συμμεχοχής αποφοίτων: Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αιτηθούν για συμμετοχή πριν την αποφοίτηση τους και θα πρέπει να ολοκληρώσουν την τοποθέτηση τους μέχρι και 12 μήνες μετά την αποφοίτηση τους.

Εργοδότηση μπορεί να γίνει σε εταιρείες, κέντρα κατάρτισης, ερευνητικά κέντρα , πανεπιστήμια και άλλους οργανισμούς εκτός από όργανα της Ε.Ε. ή πρεσβείες των χωρών του φοιτητή ή απόφοιτου.

Τοποθέτηση από 2 μέχρι 12 μήνες.
Στο Π.Κ. συνήθως η τοποθέτηση για φοιτητές γίνεται τους 3 καλοκαιρινούς μήνες, Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο, ενώ για τους απόφοιτους για μέγιστη διάρκεια 6 μηνών .

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ

Καταλληλόλητα οργανισμού υποδοχής
σύμφωνη γνώμη του τμήματος
Γνώση της γλώσσας της χώρας που βρίσκεται ο οργανισμός υποδοχής,
Όρεξη για συμμετοχή
Διαθεσιμότητα θέσεων

ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ENΔΙAΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Υποβολή Δήλωσης Ενδιαφέροντος φοιτητών και αποφοίτων του Δεκεμβρίου 2014 το αργότερο μέχρι την 31η Οκτωβρίου 2014 για τοποθετήσεις από τον Ιανουάριο και μετά και για το καλοκαίρι του 2015

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΕΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ

Επικοινωνία του ενδιαφερόμενου με οργανισμούς υποδοχής και εξασφάλιση αποδοχής για πρακτική άσκηση

Υποβολή Δήλωσης Ενδιαφέροντος μαζί με την προέγκριση του οργανισμού (αν υπάρχει) μέχρι την προκαθορισμένη ημερομηνία

Επικοινωνία Π.Κ. με οργανισμό υποδοχής για έλεγχο του οργανισμού υποδοχής και συζήτηση για το πρόγραμμα εργασίας του ενδιαφερόμενου

Επιλογή δικαιούχου

Ετοιμασία προγράμματος εργασίας του δικαιούχου(Training Programme)

Επίσημη δέσμευση με τις υπογραφές των 3 ενδιαφερομένων μερών στο Πρόγραμμα Εργασίας

ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

Μέσω ιστοσελίδων δικτύων,

Από προσωπικές επαφές με οργανισμούς

Από ακαδημαϊκούς που έχουν δεσμούς με εταιρείες

Επικοινωνώντας με πανεπιστήμια

Από τη βάση δεδομένων του European Association of Erasmus Coordinators, www.eaec.eu.com

Από ιστοσελίδες όπου δημοσιεύονται θέσεις για τοποθετήσεις

Από την ιστοσελίδα WE MEAN BUSINESS

Από την ιστοσελίδα http://erasmusintern.org/

Από την ιστοσελίδα www.theperfectinternship.eu

ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

Έτοιμο λεκτικό e-mail για να σταλεί στους οργανισμούς υποδοχής (ελληνικά και αγγλικά)

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ

Κατάρτιση του επίσημου προγράμματος εργασίας (training agreement form) το οποίο συμφωνείται και υπογράφεται από τα τρια ενδιαφερόμενα μέρη, τον δικαιούχο, τον οργανισμό αποστολής (Πανεπιστήμιο Κύπρου) και τον οργανισμό υποδοχής

Υπογραφή Χρηματοδοτικής Σύμβασης μεταξύ του δικαιούχου και του Πανεπιστημίου Κύπρου για την χορηγία

Αναχώρηση για οργανισμό υποδοχής

Εντολή πληρωμής στο προσωπικό λογαριασμό του δικαιούχου

Επιστροφή στην Κύπρο με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά

Έκδοση Πιστοποιητικού EUROPASS

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ
Τα μέγιστα ποσά χρηματοδότησης που καθορίστηκαν από την ΕΕ βρίσκονται στον πιο κάτω πίνακα.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Διαμονή
Erasmus Student Network – ESN

Άλλες Πληροφορίες
Ευρωπαϊκός Όμιλος Πανεπιστημίου Κύπρου

Facebook: EuClub UniCyprus
European Club pan kyp (group)

Για οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορίες επικοινωνείτε με το
Γραφείο Υποστήριξης Κινητικότητας της Υπηρεσίας Έρευνας και Διεθνών Σχέσεων
Τηλ. 22894281, E-mail:
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
.
Άλλες χρήσιμες συνδέσεις: