Ανακοινώσεις από το IMU (International Mathematical Union)

• [IMU AO CL 14/2021] IMU Bulletin No. 72 (2020)
    The IMU Bulletin No. 72, reporting about the IMU activities in 2020, is
    available on the IMU Web server.

• IMU AO CL 8/2021] Call for themes for the International Day of Mathematics 2022
    Dear colleagues,
    Despite the pandemic, the second International Day of Mathematics (IDM) on March 14, aroused worldwide
    enthusiasm with more than 700 celebrations announced in at least 95 countries. The 48 hours live coverage of
    the IDM attracted 17,000 unique users on March 14, 2021. A Global Virtual Live Celebration on the theme
    Mathematics for a Better World also took place with sessions in English, French, and German attracting
    3300, 1300, and 2700 views, respectively.
    It is now time to decide the theme for IDM 2022. Please send your proposal for the theme of IDM 2022,
    including a short justification, by email to Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. The deadline for submissions is 15 June 2021.
    Let me remind you that the IDM 2020 and 2021 themes were Mathematics is Everywhere and Mathematics for a Better World.
    We would like to inform you that IMU is one of the founding partners of the International Year of
    Basic Sciences for Sustainable Development 2022 (IYBSSD 2022), which has been adopted by UNESCO and has a high probability of being approved by the General Assembly of the United Nations next fall. Hence a theme related to IYBSSD 2022 would be welcome.

• Rescheduled: The IMU centennial conference "Mathematics without Borders"
    Dear colleagues,
    I refer to CL 6/2020. Due to the COVID-19 pandemic, I regret to announce that
    the conference Mathematics without Borders The Centennial of the International Mathematical Union
    Strasbourg, 28–29 September 2020
    has been rescheduled for Strasbourg, 27–28 September 2021
    We will get back to you with further information regarding the program in due time.
    We are sorry for any inconvenience.

Regards
    Helge Holden

Πληροφορίες σχετικά με τον COVID-19

With much regret the organizers have decided to postpone the 8th Heidelberg
Laureate Forum to 19–24 September 2021 due to the global COVID-19 pandemic.
Further details can be found at

A Global Approach to the Gender Gap in Mathematical, Computing,
and Natural Sciences: How to Measure It, How to Reduce It?
initiated and led by the IMU Committee for Women in Mathematics and largely
funded by the International Science Council (ISC), has now been finalized.
A summary of the recommendations is attached. The full report can be
found at: https://doi.org/10.5281/zenodo.3697222

The Centennial of the International Mathematical Union Strasbourg, 28–29 September 2020

ICM 2022 in Saint Petersburg, Russia, 6–14 July 2022

Αργυρό μετάλλιο στην Μαθηματική Ολυμπιάδα SEEMOUS 2021 σε φοιτητή του τμήματος Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου
Μεταξύ 19 και 23 Ιουλίου 2021 διεξήχθη στο Ξενοδοχείο «Ρόδον» στον Αγρό η SEEMOUS 2021. H South East European Mathematical Competition for University Students (SEEMOUS) διεξάγεται κάθε χρόνο σε χώρες της Νοτιανατολικής Μεσογείου και σ᾽ αυτήν συμμετέχουν φοιτητές πρώτου και δευτέρου έτους σπουδών. Φέτος, η 15η SEEMOUS διοργανώθηκε από την Κυπριακη Μαθηματική Εταιρεία και σ᾽ αυτήν συμμετείχαν συνολικά 10 Πανεπιστήμια. Δυστυχώς, λόγω της πανδημίας, πολλές αποστολές δεν μπόρεσαν να συμμετάσχουν και κάποιων η συμμετοχή ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή. Παρ᾽ ὀλα αυτά, το SEEMOUS 2021 πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία, και στην διοργώνωσή της βοήθησε και το Πανεπιστήμιο Κύπρου με αποστολή βαθμολογητών. Μεταξύ των συμμετασχόντων ήταν και το Τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, το οποίο συμμετείχε με πενταμελή ομάδα δευτεροετών φοιτητών, και έλαβε ένα Αργυρό μετάλλιο. Αυτό αποτελεί την σημαντικότερη μέχρι στιγμής επιτυχία του Tμήματος Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου σε SEEMOUS. Το μετάλλιο έλαβε ο φοιτητής Στυλιανός Τσολάκης. Η βράβευση πραγματοποιήθηκε στις 23.05.2021.

SEEMOUS   Stylianos Tsolakis SEEMOUS