Το τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής προσφέρει υψηλής ποιότητας μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Ο σκοπός του προγράμματος επιπέδου ΜΑΣΤΕΡ είναι η εκπαίδευση νέων επιστημόνων στην σύγχρονη γνώση και στις τεχνικές της γρήγορα εξελισσόμενης και ιδιάζουσας σημασίας για την κοινωνία περιοχή της Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής. Η έρευνα και η καινοτομία ενθαρρύνονται σε ένα ακαδημαϊκό περιβάλλον που ενισχύει την συνεργασία μεταξύ των καθηγητών, των φοιτητών, της βιομηχανίας και των ερευνητικών οργανισμών της Κύπρου και του εξωτερικού. Πλήρης και μερικές υποτροφίες δίδονται από το Πανεπιστήμιο στους καλύτερους νέο-εισερχόμενους φοιτητές.

Οι φοιτητές εξειδικεύονται σε μία από τις ερευνητικές περιοχές που καλύπτει το πρόγραμμα και οι οποίες είναι:

• Συστήματα Ενέργειας,
  • Κατασκευαστική και
  • Bιοϊατρική Μηχανική

Η διάρκεια του προγράμματος σπουδών είναι 2 χρόνια και περιλαμβάνει τόσο παρακολούθηση μαθημάτων (64 πιστωτικές μονάδες, 8 μαθήματα) όσο και ερευνητική εργασία (56 πιστωτικές μονάδες). Οι φοιτητές εξειδικεύονται σε κάποια από τις ερευνητικές περιοχές του τμήματος με σκοπό την δημιουργία κατάλληλων συνθηκών για την επιτυχή επαγγελματική τους σταδιοδρομία τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, στην βιομηχανία ή σε ερευνητικούς οργανισμούς. Το προτεινόμενο πρόγραμμα σπουδών συνοψίζεται στο πίνακα:

Πρόγραμμα Σπουδών Μάστερ (M.Sc.) Μηχανικού Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής

Τίτλος-Κωδικός μαθήματος

Π.Μ.   Τίτλος-Κωδικός μαθήματος Π.Μ.
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ   2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΜΜΚ 541        Αυτοματοποίηση Κατασκευαστικών Διεργασιών
ΜΜΚ 524        Μοντελοποίηση και Ανάλυση Δυναμικών Συστημάτων
 8
ΜΜΚ 518        Θεωρία για Εφαρμογές Ροής Ασυμπίεστων Νευτωνικών και μη-Νευτωνικών Ρευστών
 8 ΜΜΚ 512        Προχωρημένη Θερμοδυναμική  8
ΜΜΚ 531        Μηχανική Συνεχών Μέσων  8 ΜΜΚ ...            Μάθημα Επιλογής  8
MMK 705        Έρευνα Διατριβής Ι  6 MMK 706         Έρευνα Διατριβής ΙΙ  6
                                                                                                Σύνολο 30                                                                                                 Σύνολο  30
 3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
 4ο  ΕΞΑΜΗΝΟ
MMK 707        Έρευνα Διατριβής ΙΙΙ 14 MMK 708          Έρευνα Διατριβής IV 30
ΜΜΚ ...           Μάθημα Επιλογής 8
                                                                                                Σύνολο 30                                                                                                 Σύνολο 30

Οι φοιτητές μπορούν να παρακολουθήσουν μαθήματα επιλογής που δίνονται από το πρόγραμμα ή μαθήματα που προσφέρονται από άλλα μεταπτυχιακά προγράμματα του τμήματος ή του Πανεπιστημίου.

Μαθήματα Επιλογής

MME 565 Physical Principles, Design and Fabrication of MEMS   8
MME 566 Advanced Semiconductor Materials and Nanodevices   8
MME 567 Materials for Energy Production, Storage and Conversion   8