Συνέδριο-Conference 7-10 April 2019 For PROGRAM follow the link here Cyprus and Challenges in Constitutional Transitions

Home for Cooperation, April 8
University of Cyprus, April 9
Home of Cooperation, April 10

This three-day conference will focus on challenges in constitutional transitions in Cyprus and beyond. Day 1 (H4C workshop) will be devoted to negotiation training including an interactive simulation of the Guterres framework and new tools in assessing public opinion trade-offs using conjoint experiments (RSVP as limited space is available). Day 2 will focus on proposals for a semi-presidential system and a roundtable with George Anderson on his recently co-edited book on Territory and Power in Constitutional Transitions. A former deputy minister in the Canadian federal government, George Anderson has worked in over 20 countries on issues of devolved and federal governance in both developed and developing countries, first as president of the Forum of Federations and latterly as a consultant with the United Nations, the World Bank, and NGOs. Day 3, Anderson will give a keynote address at the Home of Cooperation on the management of Natural Gas and Oil in Federal Systems based on his earlier book published by Oxford University Press and current work for the World Bank.

ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΕΔΙΟΥ

Το Πανεπιστημιακό Κέντρο Ερευνών Πεδίου (ΠΑΚΕΠΕ) προγραμματίζει ΝΕΑ έρευνα πεδίου (από σπίτι σε σπίτι) σε παγκύπρια βάση και ζητά ατομα από όλες τις επαρχίες για εργασία.

Η έρευνα θα πραγματοποιηθεί από τις 6 Νοεμβρίου 2017 - 13 Δεκεμβρίου 2017.  Οι ερευνητές  θα εργάζονται τα απογεύματα από τις 16.00-20.30 από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή και το Σαββατοκυρίακο απο 10.00-13.00 και 16.00-20.30. Η αμοιβή γίνεται βάση των επιτυχημένων συμπληρωμένων ερωτηματολογίων.  Χρειάζεται 40 λεπτά για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου.

Δηλώστε τις μέρες που σας ενδιαφέρει να εργαστείτε στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο!

Το Κέντρο επιθυμεί να συνεργαστεί με άτομα υπεύθυνα που θα δεσμευτούν να ολοκληρώσουν τα ερωτηματολόγια που θα αναλάβουν!!

Η έρευνα χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Λεβέντης και υπεύθυνος της έρευνας είναι ο Δρ. Χάρης Ψάλτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Κοινωνικής και Αναπτυξιακής Ψυχολογίας στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή στο τηλέφωνο 22 89 52 57