KympouropoulosIstoselidaΟ Στέλιος Κυμπουρόπουλος γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1985 στην περιοχή του Βύρωνα στην Αθήνα. Σε ηλικία δεκατεσσάρων μηνών διαγνώστηκε με Νωτιαία Μυϊκή Ατροφία, μια εξελικτική ασθένεια η οποία του προκάλεσε σοβαρή κινητική αναπηρία. Μεγάλωσε στο Λαγονήσι και φοίτησε στα σχολεία του Κορωπίου. Ως αριστούχος μαθητής της Γ' Γυμνασίου, απασχόλησε τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας λόγω του ότι έγινε ο πρώτος σημαιοφόρος με κινητική αναπηρία σε περίοδο που η νομοθεσία δεν το επέτρεπε. Είναι απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής Αθηνών (2003-2010). Ακολούθησε την ειδίκευση της Ψυχιατρικής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Απέκτησε Μεταπτυχιακό στην Προαγωγή Ψυχικής Υγείας-Πρόληψη Ψυχιατρικών Διαταραχών στο ίδιο Πανεπιστήμιο. Έχει ενεργή εμπλοκή στο κίνημα ανεξάρτητης διαβίωσης. Είναι ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Νέων Ιατρών. Τον Μάιο του 2019 εκλέγηκε ευρωβουλευτής με τη Νέα Δημοκρατία.
Οι απόψεις του για θέματα αναπηρίας αλλά και ιατρικής αποτυπώνονται σε αρκετά άρθρα τα οποία έχει γράψει ο ίδιος, αλλά και σε συνεντεύξεις που έχει δώσει στον τύπο και στην τηλεόραση. Το ντοκιμαντέρ «Με λένε Στέλιο» αποτυπώνει τα βασικά στοιχεία της βιογραφίας του.

Δημοσιεύσεις
Κυμπουρόπουλος, Σ. (2009) Κουράγιο Μάνα! Ανακτήθηκε από το αρχείο του Στέλιου Κυμπουρόπουλου.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (5 Ιουλίου, 2010) «Τα ΜΜΕ προσβάλλουν τους ανθρώπους με αναπηρία». Ανακτήθηκε από www.disabled.gr.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (8 Δεκεμβρίου, 2011) ΑΓΑΠΗ - ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ. Ανακτήθηκε από meallamatia.blogspot.com.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (Ιούλιος 2012) Όλοι λεγόμαστε άνθρωποι. Ανακτήθηκε από το αρχείο του Στέλιου Κυμπουρόπουλου.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (28 Σεπτεμβρίου, 2012) ΑμεΑ: Ουσιαστικά διαφορετικοί. Ανακτήθηκε από pitsirikos.net.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (7 Ιουλίου, 2013) Το παιδί θαύμα μεγάλωσε και στέλνει μήνυμα αγάπης. Δύναμη ψυχής!! Διαβάστε το... Ανακτήθηκε από www.newspistol.com.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (11 Ιουλίου, 2013) Εγώ θα είμαι εκεί ... (Τρίτη 16 Ιουλίου Ώρα 8 μ.μ.) μπροστά από τη Βουλή και θα σας περιμένω ΟΛΟΥΣ. Ανακτήθηκε από skeftomasteellhnika.blogspot.com.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (14 Ιουλίου, 2013) Όχι απολιτίκ, αλλά ακοματίκ. Ανακτήθηκε από maga.gr.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (18 Αυγούστου, 2013) Η Πάλη των Αιωνίων... Στέλιος Κυμπουρόπουλος. Ανακτήθηκε από olatanaitoukosmou.blogspot.com.

Κυμπουρόπουλος, Σ. (1 Απριλίου, 2020) Η ανάγκη για αποϊδρυματοποίηση στην εποχή του κορωνοϊού. Ανακτήθηκε από kympouropoulos.gr

Ομιλίες
Κυμπουρόπουλος, Σ. (21 Απριλίου, 2013) Η ομοιομορφία μπορεί να περιμένει, Ομιλία στο TEDMED Live Athens «Health Forward». Αθήνα: Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση.

Συνεντεύξεις σε βίντεο
Χαριτάτος, Σ. (19 Ιουλίου, 2013) Στέλιος Κυμπουρόπουλος - Ειδικευόμενος Ψυχίατρος στο Αττικό Νοσοκομείο.

Videoλογίες (23 Απριλίου, 2014) Συνέντευξη στις 6+1 ερωτήσεις (επιμ.: Θεοδοσόπουλος, Ν.).

Λασκαράτος, Κ. (7 Μαΐου, 2014) O Στέλιος Κυμπουρόπουλος στον Readyo.gr.

Δημοσιευμένες Συνεντεύξεις
Άγνωστος Συγγραφέας (χ.χ.) "Σύστημα Ανεξάρτητης Διαβίωσης"Ανακτήθηκε από το αρχείο του Στέλιου Κυμπουρόπουλου.

Άγνωστος Συγγραφέας (20 Ιανουαρίου, 2011) Ίσως να μην είναι αργά. Ανακτήθηκε από ligery.pblogs.gr.

Άγνωστος Συγγραφέας (16 Σεπτεμβρίου, 2013) Η ισχυρή ομάδα των Ελλήνων με όνειραΤο Βήμα Online.

Αλεξανδρίδης, Α. (5 Νοεμβρίου, 2012) Στέλιος Κυμπουρόπουλος: "ο σημαιοφόρος με το καροτσάκι". Ανακτήθηκε από www.protagon.gr.

Διγενή-Κολιοτάση, Σ. (2 Δεκεμβρίου, 2011) "Δεν παραιτήθηκα από τη ζωή, κάνω όνειρα"Espressonews.gr.

Κόλλια, Ε. (11 Νοεμβρίου, 2012) Στέλιος Κυμπουρόπουλος: Άσε με να σου πω τι είναι αναπηρία,Το Βήμα Online.

Λινάρδου, Γ. (14 Ιουλίου, 2013) «Άνθρωπος χωρίς αύριο δεν ζει»Enet.gr.

Μαρίνος, Δ. (21 Φεβρουαρίου, 2020) «Προσβολή να ασχολούνται μόνο με την αναπηρία και να με ακυρώνουν ως άτομο». Ανακτήθηκε από kympouropoulos.gr

Τασούλας, Γ. (13 Ιανουαρίου, 2008) Η αναπηρία δεν είναι κατάρα. Ανακτήθηκε από το αρχείο του Στέλιου Κυμπουρόπουλου.

Χρυσοστόμου, Μ. και Παύλου, Α. (2013) Η ζωή του Στέλιου Κυμπουρόπουλου μέσα από συνεντεύξεις και δηλώσεις του.Δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα Ψηφίδες Γνώσης, www.ucy.ac.cy/psifides-gnosis.

Άρθρα για τον ίδιο

Άγνωστος Συγγραφέας (22 Νοεμβρίου, 2012) Παράδειγμα προς μίμηση ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος. Ανακτήθηκε από www.star.gr.

Άγνωστος Συγγραφέας (26 Μαρτίου, 2013) Στέλιος Κυμπουρόπουλος: Η ομοιομορφία μπορεί να περιμένει. Ανακτήθηκε από www.tedmedliveathens.com.

Άγνωστος Συγγραφέας (18 Ιουλίου, 2013) Ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος ήταν εκεί! Ανακτήθηκε από manamoyellas.blogspot.com.

Βασιλακάκου, Μ. (29 Μαΐου, 2009) Ο σημαιοφόρος της ζωής έγινε γιατρόςEspressonews.gr.

Διγενή-Κολιοτάση, Σ. (15 Μαρτίου, 2012) Αλήθειες που πονάνε από τον ήρωα σημαιοφόροEspressonews.gr.

Κοντογιάννη, Μ. (27 Σεπτεμβρίου, 2013) Ανεξάρτητη Διαβίωση των ανθρώπων με αναπηρία: Το δικαίωμα πρέπει να γίνει καθημερινότητα. Ανακτήθηκε από www.iatronet.gr.

Νέμτσογλου, Μ. (29 Νοεμβρίου, 2012) Κινηματογράφος και αναπηρίαΤο Βήμα Online.

Ραουζαίος, Γ. (14 Μαρτίου, 2012) 14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης - Εικόνες του 21ου Αιώνα. Ανακτήθηκε από www.myfilm.gr.

Τσαλίκογλου, Φ. (11 Νοεμβρίου, 2012)  Η άλλη, η επίμονη ΕλλάδαΤο Βήμα Online.

Ντοκιμαντέρ
Κασπίρης, Γ. (2011) Με λένε Στέλιο. Ελλάδα: Illusion.

Προσκλήσεις - Ανακοινώσεις για εκδηλώσεις

* Η αρχική συλλογή του υλικού έγινε με τη βοήθεια της Μαριάννας Χρυσοστόμου και του Αριστοτέλη Παύλου
** Τελευταία ενημέρωση Απρίλιος, 2020