PanagiotisTsigkanosIstoselida

O Παναγιώτης Τσίγκανος γεννήθηκε το Μάρτιο του 1967 στην Αθήνα και απεβίωσε το 2012.

Το 1988, στην αρχή των φοιτητικών του χρόνων, είχε ένα τροχαίο ατύχημα, με αποτέλεσμα κάταγμα του 5ου αυχενικού σπονδύλου. Νοσηλεύτηκε σε νοσοκομεία στην Αθήνα και σε κέντρα αποκατάστασης στο Μονάχο και στο Αμβούργο της Γερμανίας το 1988. Έζησε την υπόλοιπη ζωή του ως τετραπληγικός με πλήρη παράλυση των κάτω άκρων και μερική των άνω και χρησιμοποιούσε τροχοκάθισμα.

Μετά το ατύχημα, οι σπουδές του στο Τμήμα Βιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διακόπηκαν. Μετά από εννέα χρόνια συνεχούς φυσιοθεραπείας, επέστρεψε στις σπουδές του το 1996, με μια μεταγραφή στο Βιολογικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών, ξεκινώντας από την αρχή. Στο μεταξύ, είχε ξεκινήσει να ασχολείται με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές από το 1992, και παρακολουθούσε εντατικά σεμινάρια που αφορούσαν τις γλώσσες προγραμματισμού των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Το 2000 αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο Αθηνών. Η διπλωματική του εργασία με θέμα 'Ψηφιακό Σύστημα Ελέγχου Θαλάμου Καλλιεργειών με Ηλεκτρονικό Υπολογιστή' παρουσιάστηκε σε συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Βιολογικών Επιστημών και σε ημερίδα στο Τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ. Μετά την παρουσίαση αυτή, η εφαρμογή που πρότεινε ο Τσίγκανος, αναπτύχθηκε στο LabVIEW της εταιρείας National Instruments.

Από το καλοκαίρι του 2002, άρχισε να διοργανώνει, σε συνεργασία με Αυστραλούς ιστιοπλόους, επιδείξεις Ιστιοπλοΐας για Όλους και το 2004 ίδρυσε την ελληνική οργάνωση «Ιστιοπλοΐα για όλους Sailability - Hellas». Μέσω των δραστηριοτήτων αυτών, έδωσε σε ανθρώπους με αναπηρία τη δυνατότητα να κάνουν ιστιοπλοΐα με προσβάσιμα μικρά σκάφη, σχεδιασμένα με βάση τις αρχές του οικουμενικού σχεδιασμού. Συμμετείχε ενεργά στη συγκρότηση του παγκόσμιου οργάνου Sailability World που δραστηριοποιείται ήδη σε 19 χώρες της Ευρώπης, της Αμερικής και της Ασίας. Το 2009 υπήρξε ιδρυτικό μέλος στην Πρωτοβουλία για την Ανεξάρτητη Διαβίωση και το Σεπτέμβριο του ίδιου έτους συμμετείχε στο Freedom Drive που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για την Ανεξάρτητη Διαβίωση, ENIL, στο Στρασβούργο.

Ο Τσίγκανος έγινε γνωστός στο ευρύ κοινό γιατί αρθρογραφούσε και δημοσίευε σε περιοδικά και εφημερίδες. Μέσα από τα άρθρα αυτά, εξέφραζε τις σκέψεις που του περνούσαν από το μυαλό, όπως έλεγε. Τα κείμενά του αντικατοπτρίζουν την πίκρα και την απογοήτευση των ατόμων με αναπηρίες λόγω των φραγμών που κατασκευάζει η κοινωνία, εμποδίζοντας την ισότιμη συμμετοχή στην καθημερινή ζωή. Μαζί με τον Νίκο Βουλγαρόπουλο δημιούργησαν την πρωτοποριακή ιστοσελίδα www.disabled.gr η οποία ωστόσο τώρα δε λειτουργεί.

Δημοσιεύσεις
Σκορδίλης, Α. (17 Ιουνίου, 2003) "Ανοιχτά πανιά" για τους Έλληνες αναπήρους, Ελευθεροτυπία Online.

Τσίγκανος, Π. (2000) Προβοκάροντας το "αναπηρικό κίνημα"... Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (Μάιος, 2002) Ο οδηγός του λεωφορείου. Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (2002) Επιστολή προς Οργανισμό Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών (ΟΑΣΑ). Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (2004) Σκεφτόμουν. Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (2004) Παραολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας 2004 και Deaflympics, Special Olympics - Ο θρίαμβος του αθλητισμού. Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (22 Μαΐου, 2006) Η αναπηρία μου κι εγώ. Ανακτήθηκε από www.disabled.gr.

Τσίγκανος, Π. (7 Αυγούστου, 2006) Θέλω να γράψω και δεν μπορώ. Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Τσίγκανος, Π. (1 Φεβρουαρίου, 2010) Η –σύντομη– ιστορία της ζωής μου... Ανακτήθηκε από την προσωπική του ιστοσελίδα.

Χαραλαμπάκης, Μ. (16 Απριλίου, 2004) Η ελπίδα άνοιξε πανιά, Τα Νέα, σελ. 18.

* Η συλλoγή του υλικού έγινε με τη βοήθεια της Αθανασίας Πογιατζή
** Τελευταία ενημέρωση Φεβρουάριος 2017