ChristouSofoklisIstoselidaΟ Σοφοκλής Χρήστου γεννήθηκε το 1932 στην Αθήνα. Το 1944, λίγες ημέρες πριν την αποχώρηση των Γερμανικών στρατευμάτων από την Ελλάδα, τραυματίστηκε από γερμανική χειροβομβίδα με συνέπεια να χάσει τα δύο του χέρια και το μάτι του. Το 1945, δύο μήνες πριν τελειώσει το δημοτικό σχολείο δεν έγινε δεκτός στο σχολείο της γειτονιάς του, ούτε σε άλλα σχολεία που απευθύνθηκε και η μόνη διέξοδος για εκείνον ήταν το Near East Foundation, ένα Αμερικάνικο ίδρυμα με επίτιμη πρόεδρο τη Βασίλισσα Φρειδερίκη.

Την περίοδο 1947 – 1956 εργάστηκε στη Βασιλική Πρόνοια, σε ένα οργανισμό που είχε αναλάβει την ίδρυση ενός δικτύου ιδρυμάτων για παιδιά σε όλη την έκταση της ηπειρωτικής και νησιωτικής Ελλάδας, σε μια περίοδο κρίσιμη για την Ελλάδα. Σπούδασε στη Νυχτερινή Εμπορική Σχολή Εμποροϋπαλλήλων Αθηνών (1946-1950) και στη Σχολή Πολιτικών Υπομηχανικών (1952-1956). Παράλληλα έκανε μαθήματα ζωγραφικής στο Προπαρασκευαστικό Τμήμα της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών(1951-59). Στα χρόνια των καλλιτεχνικών του σπουδών είχε αξιόλογους ζωγράφους στο πλευρό του, όπως τον Κ. Παρθένη και Γ. Μόραλη. Εκείνη την εποχή ανέπτυξε μία μοναδική τεχνική στα έργα του, την οποία χρησιμοποιεί μέχρι σήμερα. Παράλληλα, συντηρούσε μια εμπορική επιχείρηση στην Αθήνα, δούλευε ως σχεδιαστής επίπλων και ως διακοσμητής.Το 1963 προσκλήθηκε από τον πρόεδρο των Η.Π.Α. Τζον Κέννετυ για μια σειρά εκθέσεων στην Αμερική, τις οποίες και πραγματοποίησε. Το 1967 αντιπροσώπευσε την Ελλάδα στη Διεθνή Έκθεση του Μόντρεαλ. Το 1970 παντρεύτηκε και απέκτησε τρεις κόρες. Πέρα από την προσφορά του στα καλλιτεχνικά δρώμενα, ο Χρήστου έχει αναπτύξει σημαντική φιλανθρωπική δράση. Συμμετείχε στη σύσταση ιδρύματος στο Κρυονέρι Αττικής για τη στέγαση 115 περίπου παιδιών με νοητική καθυστέρηση και ενός σχολείου για παιδιά με αναπηρίες στη Κέρκυρα. Σήμερα συμμετέχει στη σύσταση μιας μη κερδοσκοπικής εταιρείας που αποσκοπεί στη κατασκευή χώρων για την αυτόνομη διαβίωση μικρών ομάδων τετραπληγικών ατόμων. Το 2001 εξέδωσε ένα λεύκωμα με συλλογή έργων από την πενηντάχρονη καλλιτεχνική του δράση, με τίτλο 'Άθλα Ζωής'. Το 2007 ανακηρύχθηκε Πρεσβευτής Ελληνισμού από τη Νομαρχία Αθηνών. Έχει διοργανώσει ατομικές και συλλογικές εκθέσεις σε πολλά μέρη του κόσμου και έχει λάβει αρκετές τιμητικές διακρίσεις.

Ενδεικτικό Υλικό
Ο ναός της Ήρας στην Ολυμπία - Σινική μελάνη - 1963
Μύλος της Μυκόνου - Σινική μελάνη - 1989 (Συλλογή Γιάννη Δούκα)
Φυρά Σαντορίνης - Σινική μελάνη - 1991
Οδός Ιπποτών Ρόδου - Σινική μελάνη - 1993
Το παραπόρτι της Άνδρου - Σινική μελάνη - 1997 (Συλλογή Αγγέλου Πάνου)
Κεφαλλονιά το Φισκάρδο - Σινική μελάνη - 1997
Μονή Διονυσίου, Άγιον Όρος - Σινική μελάνη 2001

Λευκώματα
Χρήστου, Σ. (2001) Άθλα Ζωής - Οδοιπορία στην Τέχνη 1950-2001. Έφεσος.
Christou, S. (1963) Collection of my work. Athens: K. Papachrysanthou & Co.

Δημοσιεύσεις
Άγνωστος Συγγραφέας (7 Δεκεμβρίου, 2001) Ένας πραγματικός άνθρωπος... Ριζοσπάστης, σ. 30.
Άγνωστος Συγγραφέας (22 Δεκεμβρίου, 2001) Ζωγραφική και αρχιτεκτονική, Ριζοσπάστης, σ. 30.
Άγνωστος Συγγραφέας (Ιούνιος, 2004) Πήγα, είδα, άκουσα, διάβασα και νομίζω... Το Γράμμα, τ. 61, σ. 18.
Άγνωστος Συγγραφέας (8 Μαρτίου, 2007) Πρεσβευτές Ελληνισμού 2007. Ανακτήθηκε από www.ypernomarhia.gr.
Άγνωστος Συγγραφέας (12 Νοεμβρίου, 2007) Αφιέρωμα: Σοφοκλής Χρήστου- ζωγράφος. Ανακτήθηκε από www.disabled.gr.
Άγνωστος Συγγραφέας (19 Ιανουαρίου, 2008) Αφιέρωμα στον Σ. Χρήστου, Ριζοσπάστης, σ. 20.
Unknown Author (2007, January 29) "Ambassador of Hellenism". Ανακτήθηκε από www.olympionikes.gr.

Ενημερωτικό έντυπο
Σοφοκλής Χρήστου